Nowinki technologiczne w medycynie

microscope-385364_1280Najtrudniejsze do leczenia przypadki to bardzo często niespodziewane wypadki, niejednokrotnie komunikacyjne. W przypadku wstrząsów i poważnych obrażeń zewnętrznych czy wewnętrznych szybka i skuteczna diagnoza to najważniejsze zadanie stojące przed zespołem urazowym. Niewłaściwie przeprowadzone badania mogą doprowadzić lekarzy do nieodpowiednich decyzji, jak chociażby kolejność wykonywanych zabiegów. W przypadku pacjentów powypadkowych największym zagrożeniem jest zajęcie się najbardziej widocznymi urazami i pominięcie ewentualnej diagnozy poszerzonej. Jeśli uraz wymaga natychmiastowej interwencji ortopedy – jak w przypadku złamań czy upadków z dużej wysokości – łatwo przeoczyć ewentualne krwawienie wewnętrzne czy wstrząs mózgu.

Oczywiście doświadczone zespoły doskonale wiedzą, co dodatkowo sprawdzać w przypadku konkretnych sytuacji wypadkowych, ale w dzisiejszej medycynie coraz więcej zależy od urządzeń diagnostycznych. Wiele rzeczy sprawdzić można tylko i wyłącznie w wyniku analizy DNA czy wyhodowania określonych komórek na próbkach od pacjenta – a to zajmuje dużo czasu. Coraz więcej analiz przeprowadzić można jednak w mgnieniu oka, gdy tylko pacjent trafia do pokoju zabiegowego. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne pozwalają na skan całego ciała pacjenta w poszukiwaniu uszkodzonych organów wewnętrznych, przerwanych struktur tkankowych czy innych odbiegających od normy wskaźników.

Skanery tego typu w pierwszej kolejności instalowane są na oddziałach ratunkowych, gdzie na oszacowanie przypadku i wybranie metody działania lekarze niekiedy mają mniej niż pięć minut. Każdy najmniejszy wynik i pomiar parametrów życiowych pacjenta może mieć decydujące znaczenie na obranie odpowiedniej ścieżki postępowania. Niestety nie wszystkie szpitale stać na tak kosztowne inwestycje w sprzęt, podobnie jak niewiele szpitali posiada odpowiednio przeszkolony i wykwalifikowany personel zdolny do dobrego obsługiwania takich urządzeń. W ostatnich latach technologia w świecie medycyny poszła bardzo wyraźnie do przodu i nie brakuje firm bardzo mocno inwestujących w kolejne badania. Wciąż do rozwiązania pozostaje wiele problemów, jak chociażby przygotowanie metod badania szczepów grypy czy należyte wykorzystanie komórek macierzystych.

Za każdym przełomem w pokrewnych dziedzinach nauki stoją konkretne aparaty, odczynniki i narzędzia pracy laboratoryjnej, bez których nie byłoby możliwości wykonania eksperymentu. Zastosowanie nowoczesnych materiałów z syntetycznie pozyskanych struktur chemicznych umożliwia chociażby drukowanie niektórych elementów ludzkiego ciała na swoistych trójwymiarowych drukarkach. Medycyna zna już przypadki skutecznego wszczepienia wydrukowanego ze sztucznych materiałów pęcherza oraz stawu kolanowego u pacjentów z poważnymi problemami zdrowotnymi. Coraz częściej drukarki trójwymiarowe pomagają też zespołom chirurgicznym doskonale przygotować się do najtrudniejszych zabiegów – mogą bowiem odwzorować z dokładnością do jednej najmniejszej żyły dowolnie wybrany organ z ciała pacjenta, np. serce. W ten sposób, mając realny model takiego organu, trenować mogą procedurę minimalizując ryzyko dla pacjenta do minimum.

Add Comment