Igła ratuje życie

W swoim życiu na pewno widzieliśmy osobę, która tak naprawdę boi się szczepionek czy także pobierania krwi. Niechęć przed przyrządem jakim jest igła zapewne dla wielu może być bezpodstawne, jednak to nie zależy od nas samych.

Lęk przed zastrzykami siedzi tak naprawdę w naszej głowie. Życie staje się coraz uciążliwe, ponieważ igła jest dla nas niczym potwór, którego baliśmy się w dzieciństwie. Jednak nie zapominajmy, że ten drobny przedmiot potrafi także ratować ludzie życie i często od niej zależy czy lek zostanie prawidłowo podany.

Igła jest przyrządem metalowym stosowanym przede wszystkim w medycynie. Są różne rodzaje, zależne od przeznaczenia. Jest ona zaostrzona na końcu tak, aby swobodnie mogła przebić skórę i dostać się do mięśnia czy też żyły.

Nie zapominajmy, że jeśli chodzi o wenflon tam także znajduje się igła, która pozwala na podłączenie do linii żylnej stosowanej w celu podłączenia kroplówki. Z tym przyrządem najczęściej możemy spotkać się w szpitalach niż u lekarza pierwszego kontaktu.

Do wstrzyknięć podskórnych jest nam potrzebna igła, która jest cienka i krótka. Z takimi igłami mamy do czynienia chociażby podczas szczepień lub wstrzyknięcia insuliny. Jednak to nie wszystko – przyszłe pielęgniarki właśnie mają do czynienia z nią na pierwszych zajęciach praktycznych jeśli chodzi o wstrzyknięcia. Jest to ich pierwsza igła, którą się praktycznie posługują.

Wstrzyknięcia dożylne mają to do siebie, że posługujemy się różnego rodzaju igłami. Przede wszystkim są one o różnej średnicy, w zależności od przeznaczenia. Do pobierania krwi przeznaczona jest igła o większej średnicy, natomiast jeśli chodzi o zwykłe podanie leku dożylnie – mniejsza średnica. Zabronione jest podawanie tą drogą leków w formie zawiesiny, ponieważ występuje ryzyko wystąpienia zatorów żylnych.

Mamy także do czynienia z zastrzykami drogą domięśniową, te igły są o sztywnej konstrukcji, uniemożliwiając złamanie się igły i utkwienia ułamka w pacjencie. Stanowi to zagrożenie dla jego życia, dlatego należy zachować wszelką ostrożność.

Są one nieco dłuższe, niż te przeznaczone do pobierania krwi.

Ostatnim rodzajem są te przeznaczone do nakłuć lędźwiowych, stosowane przede wszystkim podczas podawania znieczulenia podpajęczynówkowego. Sprawdzają się także podczas podbierania płynu mózgowo-rdzeniowego. Igły są oznaczane kolorystycznie od jasnożółtego aż do jasnozielonego, jest ich łącznie czternaście, poukładane według średnicy.

Inną sprawą jest igła chirurgiczna, której przeznaczeniem jest przede wszystkim łączenie tkanek przy pomocy nici chirurgicznej. Różnią się one od tych przeznaczonych do wstrzyknięć z tego względu, że ta ma kształt łuku, ułatwiająca zakładanie szwów. Z kolei te przeznaczone do szycia narządów wewnętrznych mają kształt kolisty, by precyzyjniej zakładać szwy. Z kolei te do szycia skóry mają najczęściej kształt trójkątny. Każda z nich ma inny kształt, w zależności od przeznaczenia. Ta ostatnia jest używana najczęściej w trakcie operacji plastycznych, gdzie poprawiamy plastykę m.in. twarzy.